Koření na kuře

Anýz
Hodí se výborně do pečiva, k rybám, zelí, chleba, při nakládání řepy a zelí, do jablečného a hruškového kompotu, nebo žampiónům, do Indických a Čínských pokrmů z kuřete  v malém množství. Nezáleží, zda použijete semena anýzu mletá nebo celá. Je také součástí mnoha směsí koření. Anýz odstraňuje z pokrmů nepříjemné pachy a aromatizuje je. Pro ještě výraznější chuť semena těšně před použitím rozdrťte v hmoždíři.

 

Bazalka

Bazalka je vynikající do rajčatových pokrmů, salátů, k těstovinám, do pizzy, fazolí, nakládaných okurek, bylinkových octů, zeleniny,  mletá a skopová masa, k rybám. Kořeníme jí pečené i dušené kuře.

 

Bobkový list celý

Jako koření ho najdeme v každé domácnosti. K úpravě svíčkové, rajské omáčky a smetanové omáčky ke zvěřině, při konzervaci masa a ryb, při nakládání zeleniny, při úpravách kuřete na divoko, i do kuřecích špízů,  hub, okurek, do octa a směsí koření, při úpravě zvěřiny, při opékání masa na rožni atd. Bobkový list vařte po celou dobu s pokrmem, aby se uvolnilo jeho aroma.

 

Brutnák

Používá se jenom čerstvý. Je vhodný do kuřecích a jiných nádivek. Jemně rozsekané mladé listy aromatizují saláty, obložené chlebíčky, bylinkové máslo a tvarohové pomazánky. Listy se upravují jako špenát a přidávají do polévek a nákypů.

 

Celer

Je to výrazné aróma balkánské, středomořské, americké i anglické kuchyně. Celerová nať i semeno je častou součástí kořeninových směsí pro grilování. Používáme čerstvé nebo sušené listy i zelená mletá dužina a mladé semeno. Celerová sůl je vhodná ke grilování. Celerové listy se používají do zapékaných mas se zeleninou, do polévek, nádivek apod.

 

Cibule

Je kořenící zelenina. Ke kořenění se používá vlastní cibule a její nať. Základní zelenina pro polévky, ragú i jako příloha k masům a k pečenému kuřeti.

 

Citrónová  kůra a šťáva

Koření je vhodné pro dietní stravování. Dobře omytou kůru, používáme do ragú, rizot, k pečenému kuřeti, do salátů do majonéz. Nakrájený citron se hodí jako příloha k rožněným masům.

 

Česnek

Je vhodný do nádivek, ragú, polévek, indických a čínských příprav kuřete, do speciálních past na kuře. Někdy se stroužky česneku nakládají do octa a pojídají se jako příloha k rožněnému kuřeti.

 

Čubrica

Bulharská kořenící směs na rožněné pokrmy, zapékané džuveče, musaky a kebaby. Lze ji sypat na chléb s máslem nebo na plátky slaniny. Je též vhodná k ochucování různých pokrmů, hlavně směsí zeleniny a masa. Složení: fenugreek, saturejka libeček, celer. Můžeme ji nahradit saturejkou.

 

Dobromysl - Oregano

Bez oregana nelze připravit výtečné mexické jídlo "chilli con carne". Velmi chutná je na skopovém a telecím mase. Je vhodná k tučnějším jídlům, která pomáhá trávit a zvýrazňuje jejich chuť. Česky také dobromysl. Lze ho použít všude tam co majoránku. Používá se na ryby, telecí, jehněčí, skopové i hovězí a vepřové maso, karbanátky, sekanou nebo ji přidat k masu dušenému na zelenině Je také výborné do gulášů, na pizzu, do rajčatových a cuketových pokrmů, do zeleniny, do rizota, ragú a bramborových pokrmů.

 

Estragon (též kozelec)

Je to základní zelené koření francouzské "vysoké kuchyně". Estragon se často používá k aromatizování vinných nebo ovocných octů, bylinkových másel, do nádivek, drůbeže, k pečeným a dušeným masům, do omáček, majonéz, při výrobě hořčice, při nakládání zeleniny (okurek, rajčat), do salátů, do bylinkového másla, polévek, marinád, omelet, k jemným zeleninám atd. Vkládá se do kuřete před pečením.

 

Fenykl
Koření se jím rybí polévky, rožněným a dušeným masům, rybí polévky, nakládání červené řepy, do tvarohových a sýrových jídel, také při konzervaci zeleniny, do sladkého pečiva nebo při výrobě likérů.

Galgan

Je to koření podobné zázvoru, užívají se z něho rovněž oddenky. I vůni a chuť má podobnou jako zázvor, je avšak poněkud jemnější. Dále se používá se do masitých jídel, na saláty a na zeleninu. V jídlech se používá podobně jako zázvor, který jej také nahradí.

 

Garam masála

velmi chutná a voňavá indická směs koření. Používá se tradičně do indických pokrmů jako pilaf, birjuní, na grilovaná a rožněná masa, na minutky, do mletých mas, na kuřata, ryby, k dochucení luštěnin - čočky a fazolí, do rýžových a jogurtových pokrmů a do dalších pokrmů orientální kuchyně. Neobsahuje sůl. Složení: římský kmín, skořice, koriandr, pískavice, hořčice, hřebíček, pepř, anýz, zázvor, kmín a další byliny.

 

Quatre épices

Se používá nejenom do pečiva, sladkých pokrmů, lívanců a omelet, ale také do pokrmů z mletého kuřecího, králičího, vepřového masa, zvěřiny a různých paštik atd. Pro dušená masa (ragú z hovězího i telecího masa) a uzeniny. Složení: černý pepř, muškátový ořech, hřebíček, zázvor

 

Hořčice
Hořčice je k dostání nejen v podobě kuliček, jak jsme zvyklí ale také mletá. Semínka se požívají do marinád. Pokud před pečením potřete hořčicí maso či ryby, zabrání úniku šťávy a maso aromatizuje. Přidává se do salátů, majonéz, potírá se jí kuře.

Hřebíček

Hřebíček používáme ke kořenění sladkých pokrmů, jako například pudinků, kompotů, pečiva, zavařenin, likérů. Také do slaných jídel – hovězího masa, zvěřiny, omáček, marinád, polévek, rýže a speciálních úprav kuřete. Spolu se skořicí se používá při přípravě svařeného vína. U dlouho skladovaného hřebíčku může dojít k nežádoucí změně aroma

 

Chilli

Nedoporučují se při podrážděném žaludku a nemocích střev, ale v přiměřených dávkách působí na žaludek lépe než pepř. V pokrmech je kombinujeme zpravidla se sladkou paprikou. Přidávají se do pokrmů celé - na porce pro 4 osoby stačí 1 - 2 ks - nechají se povařit a vyjmou se. Hodí se do gulášů, zelných pokrmů, mexických, indických a čínských jídel, drštkové polévky, dušených směsí zeleniny a rýžových pokrmů. Chilli je sladká odrůda chilli, výborně se hodí do omáček i do gulášů. Má výraznou a jasnou chuť chilli, ale není pálivé

 

Chilli serano

Nejpalčivější koření, které se pěstuje v Mexiku.

 

Jalovec - Jalovčinky
Jsou plody jalovce. Grilované maso, guláš, zvěřina ale je také vhodný například do rybích marinád. Lze jím kořenit i kysané zelí, můžeme jej přidat do guláše (pro dodání „divoké“ příchutě) nebo při pečení - nakládání kuřete a do úprav kuřete ala bažant.

Kapary

Velké kapary je třeba před použitím rozsekat a jsou vhodné do pikantních úprav kuřete, do omáček, do salátů, na těstoviny, ragú, pizzu i k různým masům.

 

Kardamom

Přidává se do perníků, sušenek, dortů. V arabských zemích je oblíben jako přísada do kávy a čaje. V Orientě je součástí pokrmů z masa a zeleniny, pečenému kuřeti, omáček, polévek, bramborových jídel, čočky, hrachu atd.

 

Kari
Je koření, bez kterého se asijská kuchyně neobejde. Jedná se vlastně o směs koření, a to až dvaceti druhů. Může být ostřejší nebo sladčí, podle toho, co je v něm za koření použito. Kari dodává dušeným a smaženým jídlům typickou orientální chuť a vůni. Přídavkem malého množství zlepšíte chuť polévek, salátů a majonéz. Složení: koriandr, kurkuma, chilli, kmín, fenugreek, hřebíček, kardamom, zázvor, muškátový květ, paprika, pepř bílý, pepř černý a kys. citronová E 330

 

Kerblík

přidáváme seka­nou bylinu do zeleninových pokrmů, nádivek, omáček, kromě polévek a omáček má své místo v salátech bramborovém, rajčatovém, hlávkovém, v syrových zeleninových salátech, z vaječných jídel v omeletách a míchaných vajíčkách, ale i k vejcím natvrdo, z rybích jídel ve vařených, pečených a grilovaných, hodí se do skopového a telecího masa, do všech drůbežích jídel, v zelenině vyniká ve špenátu, hrachu a rajčatech, dobře se hodí k rýži, do pikantních tvarohů.

 

Kindza

V arménské kuchyni sušená nať koriandru.

 

Kmín

Můžeme použít na zeleninu do salátů. Je nenahraditelný v pekárně, při pečení chleba i jiného pečiva, k pečením, do kořených směsí, do omáček, polévek, do těch kuřecích pokrmů, kde se přidávají houby, pomazánek, při vaření brambor, ke konzervaci, při výrobě likérů. V některých kuchyních se používají i čerstvé mladé kmínové lístky a koření se jimi bylinkové a bramborové polévky, saláty, používají se do bylinkových omáček, pomazánek z tvarohu, pod dušená masa. Především se ale jako koření používají suché nažky. Kmín pomáhá při trávení všech těžkých pokrmů jako je vepřová pečeně nebo zelí.

 

Kopr

Je velmi vhodný do okurkového salátu, také do hlávkového, rajčatového, masového a bramborového salátu, majonéz, bylinkového másla, bylinkových směsí při nakládání kuřete (ale opatrně), do tvarohových pomazánek, omáček a polévek. Koprová nať se přidává do bylinkového octa a másla. Používá se k přípravě vaječných jídel,  ryb a dušeného masa.

 

Koriandr

Používá se při uzení masa, k nakládání hub, okurek, do pečiva, do dušené zeleniny, omáček, při konzervaci ryb a při výrobě uzenin, je vhodný do drůbežích paštik, gulášů. Přidejte mletý koriandr do rajské či bešamelové omáčky, zvýrazní i chuť zeleninových polévek.

 

Kurkuma

Obsahuje kurkumin (barvivo), který dobarvuje např. máslo, těstoviny, ale hodně se přidává pod maso do omáček. Toto lidskému zdraví neškodné barvivo se používá k barvení másla, tuků, sýrů, mastí i likérů. Pro význačnou kořennou chuť se kurkumy používá jako koření při přípravě různých omáček, přidává se do hořčice, používá se dále k přípravě tekutého koření - worcesterské omáčky a nejrůznějších druhů koření Karí.

 

Libeček

Koření se jím polévka z brambor a česneku, tzv. oukrop, nebo bylinková polévka. Do pokrmů nedáváme libečku mnoho, je příliš aromatický. Libeček přidáváme do hovězích vývarů, do bramborové polévky, do hrachové polévky a vůbec do zeleninových bílých polévek. Libečkem můžeme kořenit rajčatový a paprikový salát, přidávat jej nadrobno rozsekaný do nádivek, karbanátků, k dušeným masům se zeleninou, do tvarohu, do pomazánek, bylinkového másla, do rozmanitých omáček. Dodává jídlům aromatickou masovou příchuť. 

 

Majoránka zahradní

Koření se jí polévky, dušená masa, karbanátky, k zadělávaným a pečeným kuřatům, drůbež, dává se do paštik, uzenin a samozřejmě je nutná při výrobě jaternic. Neskladujeme ji déle jak 1 rok, uchovává se v dobře uzavřených, temných nádobách.

 

Muškátový oříšek a květ
Přidávejte pouze špetičku do kuřecích ragú, omáček, polévek, rybích pokrmů, kompotů, pudinků, na drobenkový koláč apod. Pro intenzivní aroma stačí k okořenění pokrmu malá špetka mletého muškátu.

 

Máta peprná

Máta se přidává i do míchaných alkoholických i nealkoholických nápojů, do nádivek, do sekaných mas (karbanátky, sekaná), přidává se také do smetanových sýrů, tvarohových pomazánek, k dušené zelenině (karotka, pór, mladá kapusta). Sušenou mátu peprnou neskladujeme déle než rok a uchováváme ji v dobře utěsněné nádobce.

 

Meduňka

Užívá se k aromatizaci nejrůznějších pokrmů jako jsou např. ke kuřeti, másel, do ragú saláty, octy, majonézy, polévky, omáčky i masitá jídla.   

 

Paprika
Použití papriky je opravdu všestranné. Za zmínku však stojí, že zejména dušenému - grilované kuřeti, ale i k pečenému. Papriku při vaření nepřidávejte do rozpáleného oleje, mohla by tak vlivem vysoké teploty zhnědnout a zhořknout.

 

Pažitka

Používá se ke kořenění salátů, do bylinkových másel, do nádivek, k rýži, bramborům, i dovnitř pečeného kuřete, do majonéz, omáček, polévek nebo na chléb s máslem.

 

Petržel nať, kořen a semena

používá se do nádivek, játrových knedlíčků,do polévek, do pečeného a nadívaného kuřete, do ragú omáček, tak syrový, jemně nastrouhaný, syrová jako příloha nebo součást zeleninových salátů, jemně krájená do polévky v talíři na stole, sypeme jím například pohanku s brynzou, rizota, brambory, zeleninové mísy, saláty a podobně. Semena se hodí do směsí.

 

Routa

Listy jsou vhodné k pečení, do bylinkových másel, nádivek, ragú, omáček, salátů, i do kuřete ala bažant, do paštik a jiných pikantních jídel.

 

Pepř

Na kuře, k pečení, do ragú. salátů, majonéz, do omáček, polévek, na steaky, při nakládání masa, ryb a sýrů apod..

 

Piri-piri

Pálivé tekuté koření, sestává z chilli, cibule, papriky, pepře, česneku, kerblíku a mořské soli. Pikantní koření na maso a omáčky.

 

Rozmarýn

Kořeníme jím pečená i dušená masa, ryby, karbanátky, zeleninu, divočinu, minutky. Používá se do těstíček na smažení ryb a drůbeže. Z rozmarýnu se dají využít jak drobné modré květy, tak úzké zelené listy, klidně přidávejte do jídla celé větvičky. Nejlépe se hodí k červeným masům, k rybám a drůbeži, v marinádách, nezvyklá chuť se hodí do salátů jak ovocných, tak zeleninových, s pečenými brambory, do chleba, k případě polévek, domácích octů a olejů.