• Rady brambory

Pracné strouhání brambor. Pokud nemáte k dispozici kuchyňský robot, pomoci si můžete tak, že brambory umelete na masovém strojku nebo na mlýnku na strouhanku.
Bramborové knedlíky jsou kypřejší, přidám-li do 1/2 kg bramborového těsta dvě lžíce rýžových burisonů.

Brambory budou rychleji vařené, když do vody přidáme lžičku prášku do pečiva.

Opečené brambory budou krásně křupavé, když je před pečením poprášíme hrubou moukou.

Bramborák zůstane i po upečení zlatožlutý, přidáme-li do nastrouhaných brambor trochu vařícího mléka.
Bramborové těsto snadno rozválíme aby se nelepilo na váleček, když váleček potřeme tukem.

Aby se nám nerozvařily bramborové knedlíky, přidáme do vody, ve které se vaří 2 polévkové lžíce hladké mouky

Když smažíme ve fritéze pomfrity, zeleninu nebo pečivo, přidáme do tuku ještě před zahřáním lžičku octa. Tím do sebe fritovaná potravina nevsákne tolik tuku.
Nikdy je neohříváme znovu v tuku, ale v páře nad hrncem. Zůstanou pak mnohem chutnější a nejsou tak mastné.
Zelené skvrny na bramborách je nutné důkladně odříznout! Jsou znamením nezralosti nebo prozrazují, že brambory byly při skladování nadměrně vystaveny světlu. Zelená místa obsahují solanin škodlivý zdraví. Černé a šedé skvrny nebezpečné nejsou. Vznikají při nárazu, otlačení nebo namrznutí. Odstraňujeme je většinou proto, že nepůsobí vzhledově dobře.
Namrzlé brambory přeneseme do tepla a necháme je tam několik dnů "vydýchat". Tím ztratí část cukru, který se v nich vytvořil. Tyto brambory vaříme tak, že je oloupeme, namočíme do teplé vody a uvedeme do varu. První vodu slijeme a teprve ve druhé vodě je dovaříme. Pro zlepšení chuti můžeme do vody přidat trochu octa. Podobným způsobem zbavíme také staré brambory jejich nepříjemné chuti.
Když uvařené brambory ve slupce přelijeme studenou vodou, půjdou lépe loupat. Pokud je slupka u nových brambor příliš tenká, než aby se dala loupat, můžeme brambory škrábat drátěnkou.
Nové brambory se lépe škrábou a nebarví ruce, když je předem namočíme do vody s hrstí soli.

Bramborová kaše bude hladká a nadýchaná, když do ní budeme přidávat horké mléko a rozehřáté máslo.

Nové brambory se lépe škrábou, namočíme-li je do slané vody.

Nové brambory obsahují hodně vody, proto na zalití 0.5 kg brambor stačí jen asi 0.251 vody.

Nové brambory vaříme ve slupce nebo lehce oškrábané. Vařené ve slupce jsou chutnější a zachovávají si vyšší obsah výživově hod­notných látek.

Nové brambory pečeme ve slupce, zabalené v alobalu. Tak si uchovávají nejvíce vitamínu C. Servírujeme je horké na talíře. Kaž­dý si sám brambor rozbalí a oloupe.

Nové smažené brambory jsou křehké a chřupavé, když je oškrá­bané a pokrájené vložíme do studené vody, aby se z nich zčásti vy­plavil škrob. Asi po 20 minutách je ocedíme, v utěrce vysušíme a vkládáme do dobře rozehřátého tuku. Jakmile brambory změk­nou a zesklovatí, vyndáme je na talíř a necháme prochladnout. Krátce před podáváním je znovu vložíme do rozehřátého tuku a necháme pěkně zčervenat.

Staré brambory  Strouhané syrové brambory na placky, knedlíky apod. promíchá­me ihned s trochou mléka, jinak modrají. Jsou-li brambory hodně vodnaté, část vody slijeme, aby těsto nebylo příliš řídké.

Staré brambory získají na chuti, když k nim při vaření přidáme lžičku octa nebo je místo ve vodě vaříme v bujónu. Čím jsou bram­bory starší, tím více vody dáme na vaření.

Klíčící brambory obsahují jedovatý solanin. Proto je nevaříme ve slupce, ale oloupané a místa s klíčky vykrajujeme.

Brambory na jaře zbavujeme klíčků až před vařením, jinak brambory zčernají.

Brambory vaříme v osolené vodě, nejen abychom docílili výraz­nou chuť, ale také, aby se zbytečně nevyluhovaly nerostné soli. Na l kg brambor přidáváme asi 10 g kuchyňské soli.

Brambory uvařené ve slupce přelijeme studenou vodou, půjdou lépe loupat.