Králičí maso

Králičí maso obsahuje méně tuku než kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové a obsahuje nejvíce proteinů. Svým příznivým složením a jemnou chutí je vhodným masem pro specielní diety pro nemocné (nemoci srdce, nízkosodíkové diety), jídelníček starších osob a vůbec pro ty kdo si hlídá své zdraví a váhu. Zasloužil by si i dnes většího rozšíření u domácích chovatelů a v našem jídelníčku, zejména v době stále rostoucích životních nákladů.

Králičí maso nemá příliš výraznou chuť, je suché a to musíme respektovat při způsobech jeho zabití i kuchyňské úpravy. Je možno použít celou řadu předpisů jako na maso telecí a kuřecí. Na druhé straně příprava domácího králíka může být podobná přípravě zajíce, včetně chutě výsledného pokrmu.

Z domácího králíka můžeme tedy připravovat nejen pečínky, ragú, perkelty, paprikáše, rizota, nebo pokrmy s rajskou nebo smetanovou omáčkou, smažené řízky atd., ale také všechna jídla připravovaná z kuřat, telecího masa nebo divokého králíka či ze zajíce.
Když před některými způsoby úpravy maso marinujeme, musíme si uvědomit, že do marinády se vyluhují cenné látky, a proto ji musíme všechnu spotřebovat na podlévání masa. Králíka můžeme prostě naložit do směsi zeleniny a koření nebo ho den před úpravou jen nasolit.

Králíka obyčejně pečeme celého nebo rozporcovaného na přední a zadní poloviny či čtvrtky. Výborné speciality lze připravit z vykostěného masa. Protože králík nemá téměř žádný tuk, je dobré ho péci se slaninou, případně ho před pečením naložit do marinád nebo jen do olivového oleje. Králík vcelku se propeče asi do jedné hodiny, při delším pečení by se mohl vysušit. Propečenost zkontrolujeme napíchnutím stehna kovovou jehlou - pokud nevytéká narůžovělá šťáva je králík připraven k podávání.

 

Z bylinek se uplatňují ty hodně aromatické: tymián, rozmarýn, saturejka; ale použijeme vždy jen jednu z nich.

 

Marinády na králíka

 

1. marináda: 1 velká cibule nakrájená na plátky, petrželová nať nasekaná, 1 bobkový list, pepř, šťáva za dvou citrónů. Doba marinování: 4 hodiny
2. marináda: Vinný ocet (4%-ní), petrželová nať nasekaná, kořenová zelenina na plátky, 1 bobkový list, sůl, pepř, olej.
3. marináda: 125 ml vinného octa, 250 ml přírodního červeného vína, 1 velká cibule na plátky, 5 zrnek jalovce, 2 bobkové listy, špetka tymiánu.
Vše svaříme a vlahé nalijeme na porce králíka v porcelánové nádobě.
4. marináda: 1 šálek portského vína, 1 šálek vinného octa (4%-ní), 1 celý pepř, 1 cibule, 1 hřebíček, 1 bobkový list.

 

Rozdělení králičího masa


1. Zadní – kýta   2. Zadní – hřbet   3. Přední – plec   4. Přední – bok   5. Přední – hrudí

 

Použití

Zadní maso: pečení, dušení, smažení, grilování
Přední maso: vaření, dušení, zadělávané pokrmy, na plnění