• Rady maso

Syrové maso zalité olejem vydrží v chladu 2—3 dny

Syrové maso uchováváme bez chladničky tak, že maso posypeme solí a nahrubo nakrájenou cibulí, dáme do hrnku a přikryjeme poklicí. Uložíme na podlahu chladné spí­že nebo ve sklepě. Před upotřebením maso opláchneme.

Maso zabalíme do utěrky namočené v octové vodě a vymač­kané, dáme je do porcelánové mísy a uložíme, pokud mož­no, na chladném místě.

Do hrnku s octem dáme pařákovou vložku a na ni položíme maso. Vypařovaný ocet chrání maso před zkažením. Nádoba musí být dobře přikryta poklicí.

Vařené maso uchováváme bez šťávy hodně potřené na povrchu tukem, aby neoschlo. Uchováváme je v chladu, nejlépe v chladnič­ce.

Uzené maso zavěšujeme ve spíži nebo v komoře a dbáme, aby bylo v chladu, temnu a suchu.

Pečené maso chráníme před oschnutím, zabalíme-li je do mastného papíru, například od másla.

Zlatou a křupavou kůrčičku u kuřátka získáme tak, že ji před pečením potřeme máslem nebo smetanou a posypeme hladkou moukou.

Sádelnatou drůbež (husu, kachnu) při pečení napichujeme špejlí  nebo špikovačkou, aby sádlo mohlo lépe a rychleji vytékat. přebytečné sádlo vždy odebíráme, aby se zbytečně nepřepalovalo.

Zmraženou drůbež dáme napřed do chladničky, kde pomalu rozmrzává, při rychlém rozmrazování drůbeží maso pustí šťávu a je pak suché.

Salám se lépe oloupe pokud ho necháme nejprve 30 minut ponořený ve studené vodě.

Jaternice při opékání nepuknou a nebudou prskat, když je před tím na chvíli smočíme ve studené vodě.

Plátky masa naklepávejte v mikrotenovém sáčku, nepotřísníte si tak všechno kolem.

Guláš získá výbornou chuť, dusíme-li s masem kousek nakrájených jater nebo sleziny.

Nejlépe se smaží vykostěná drůbež. Větší a starší kusy před smažením povařte. Smažte zprudka na rozpáleném oleji, aby se maso nevysušilo.

Připravujete-li z mletého masa karbanátky nebo sekanou, nezapomeňte do směsi přidat kávovou lžičku Solamylu. Sekaná ani karbanátky při pečení a smažení nepopraskají. Jestli nemáte rádi opečenou strouhanku na karbanátku z mletého masa, obalte masové bochánky jen v hladké mouce a osmažte. Jsou daleko jemnější.

Mleté maso se lépe spojí a šiška sekané nepraskne, když do směsi přidám syrový nastrouhaný brambor a 2 dl vody na 1 kg masa

Mleté maso se lépe spojí, jestliže do něj přidáme syrový nastrouhaný brambor nebo 2 lžíce kysané krémové smetany.

Uzenina půjde lépe loupat,když ji ponoříme na 5 minut do studené vody.

Uzeniny zavěsíme v chladné a vzdušné spíži tak, aby se vzájem­ně nedotýkaly.

Načatý salám potřeme na odkrojené ploše tence sá­dlem nebo slabě zaprášíme moukou, popřípadě na řez přiložíme kousek slaniny a zavážeme.

Uzeniny určené k ohřátí (párky) mohou být uloženy v chladnič­ce 2 dny, trvanlivé salámy a syrové uzené maso až 2 měsíce.

Slaninu uchováváme na kratší dobu na chladném, dobře větra­ném místě, třeba zavěšenou ve spíži. Po delší době na vzduchu žlukne.

Slaninu můžeme uchovávat na delší dobu v patentních sklenicích, které sterilujeme hodinu při 100 ° C.

Slaninu potřeme solí a sladkou nebo pálivou paprikou.Zavěsíme na chladnějším místě.Po odkrojení řez znovu potřeme.Vydrží dlouho a nežlukne.

Chceme-li špikovat telecí maso, omyjeme ho nejdříve hodně horkou vodou, aby ztuhlo. -Slanina se v mase déle udrží.
Čerstvé maso nemusíme omývat, stačí ho utřít vlhkou utěrkou.
Libové maso dáme při vaření do vařící vody, tučnější do studené, aby se stejnoměrně provařilo.
Maso před dušením i pečením rychle opečeme po obou stranách, zůstane tak šťavnaté.
Masová nádivka do rolády bude kyprá, když do ní přidáme dvě lžíce vařené rýže.
Aby hovězí polévka měla pěknou barvu, přidáme do ní nastrouhaný kousek mrkve orestovaný na tuku.

Sádelnatou drůbež (husu, kachnu) při pečení napichujeme špejlí  nebo špikovačkou, aby sádlo mohlo lépe a rychleji vytékat. přebytečné sádlo vždy odebíráme, aby se zbytečně nepřepalovalo.

Zmraženou drůbež dáme napřed do chladničky, kde pomalu rozmrzává, při rychlém rozmrazování drůbeží maso pustí šťávu a je pak suché.