• Rady skvrny

Skvrny od bílého vína odstraníme z bílého prádla vařícím mlé­kem nebo je vypereme v horkém saponátovém roztoku, do které­ho můžeme přidat několik kapek čpavku. U barevných tkanin po­noříme znečištěnou část do studené vody s trochou čpavku

Skvrny od borůvek poťukáme peroxidem vodíku a necháme vy­bělit.

Skvrny od cukru nebo soli vypíráme v teplé vodě.

Skvrny od čaje na barevných tkaninách odstraníme teplým 10% roztokem boraxu. Pak je propláchneme vodou a pokapeme 5% roztokem kyseliny citrónové. Nakonec dobře proplách­neme vodou.

Skvrny od černé kávy na ubrusech vypereme ve vlažné vodě se saponátem. Skvrnu můžeme také hned posypat solí a lehce vytírat.

Bílý ubrus po vyprání pokapeme ještě vlhký 3% kysličníkem napůl zředěným vodou. Zůstane-li znatelná sto­pa, necháme ubrus uschnout a pak skvrnu znovu přetřeme zředě­ným peroxidem. Bílé stolní prádlo lze také dokonale zbavit skvrn odbarvovačem Duha.

Skvrny od červené řepy pokapeme 5% čpavkem a vodou a proklepáváme kartáčem do podložené tkaniny, do níž se barvivo vsakuje. Podloženou tkaninu posunujeme, aby se barvivo neotiskovalo zpět. Pak skvrny potřeme suchým mýdlem, rozpěníme je a se­bereme pěnu. Pak čištěná místa vytřeme vlhkou utěrkou.

Skvrny od červeného vína čerstvé posypeme solí, která tekutinu vsákne. Můžeme je zakapat citrónovou šťávou nebo kyselinou vinnou, navlhčit, vymnout a pak důkladně vyprat a promáchat.

Skvrny od červeného vína na bílém ubrusu můžeme odstranit odbarvovačem Duha nebo stejně jako od bílého vína.

Skvrny od červeného vína na kůži vytřeme hadříkem namoče­ným do vlažné vody, pak terpentýnovou silicí. Nakonec vyleštíme krémem barvy kůže.

Skvrny od červeného vína starší zkusíme potřít čpavko­vou vodou, do které můžeme také přikápnout ještě 3%ní peroxid vodíku (kysličník).

Skvrny od destilátů odstraníme octovou vodou

Skvrny od hořčice čerstvé vymyjeme v saponátovém roz­toku nebo v octové vodě.

Skvrny od hořčice zaschlé pokapeme citrónem nebo ky­selinou citrónovou. Pak je vymyjeme v saponátové lázni a nechá­me zaschnout. Po zaschnutí zkusíme zbytky skvrny ještě vyčistit lihem.

Skvrny od ovoce čerstvé pokapeme ihned citrónem nebo je namočíme do mléka. Pak vypereme v saponátovém roztoku.

Skvrny od ovoce starší čistíme teplou vodou a kyselinou citrónovou nebo čpavkovou vodou v silném zředění. Stálobarevnou tkaninu můžeme namočit přes noc do kyselého mléka s citró­novou šťávou. Zůstanou-li ještě slabé skvrny, vybělíme je, pokud to povaha tkaniny dovolí, odbarvovačem Duha.

Skvrny od piva odstraníme z pracích a vlněných látek vlažnou vodou. Z hedvábí je vypíráme lihovým roztokem (stejné množství čistého lihu a vody).

Skvrny od polévkového koření na ubrusech důkladně propereme a pak odbarvíme podle návodu odbarvova­čem Duha.

Skvrny od vaječného bílku vypereme ve vlažné vodě, do které přidáme kapku čpavku (u barevných látek nejdříve vyzkoušíme, zda čpavek barvu nepoškodí).

Skvrny od vaječného žloutku necháme zaschnout, pak vykartáčujeme a vypereme ve vlažné vodě s kapkou čpavku

Skvrny od mastnot je možné čistit buď za sucha organickými rozpouštědly (benzínem, perchlorethylenem, chloridem uhličitým) nebo za mokra praním vodou s pracími prostředky. Benzín má ne­výhodu, že zanechává po vyčištění skvrny kolem okraje, tzv. mapy. Předejdeme tomu, když skvrnu poťukáváme benzínem, ihned posy­peme bramborovou moučkou a po zaschnutí vykartáčujeme. K od­stranění skvrn od mastnot je vhodný také přípravek Sitex.

Skvrny od mastnot čerstvé posypeme ihned škrobovou moučkou a necháme 8 až 10 hodin. Pak moučku setřeme a zbylý prášek vykartáčujeme.

Skvrny od medu pereme v horkém mýdlovém nebo saponáto­vém roztoku a dobře vymácháme.

Skvrny od mléka a mléčných výrobků (jogurt, sýry, zmrzlina) vypíráme ve čpavkové vodě. Skvrny od sýrů můžeme také změkčit teplým glycerínem, který necháme působit 5-30 minut, podle to­ho, jak rychle je skvrna změkčena a zředěna. Pak vypíráme vodou se saponátem.

 Skvrny od mléka zaschlé vypíráme vodou se čpavkem. Na jemné hedvábí použijeme roztok připravený z 2 lžic vody, 2 lžic glycerínu a l lžičky čpavku. Skvrnu roztokem promáčíme a ne­cháme uschnout. Pak znečištěné místo dáme mezi dva savé papíry a přežehlíme po rubu teplou žehličkou

Skvrny od kávy čerstvé ponoříme na chvíli do studeného mléka, pak je vypereme v saponátu a dobře vymácháme.

Skvrny od kávy na šatech odstraníme octovou vodou. Můžeme také skvrnu posypat solí a vytírat vlhkým hadříkem. Zaschlou, tj. starší skvrnu na barevných a choulostivých látkách nejdříve potře­me

Skvrny od kečupu odstraníme octovou vodou.

Kávu odsajte papírovým kapesníčkem nebo ubrouskem a přeperte v tekutém pracím prostředku. Nejlepší je na přeprání destilovaná voda.

Skvrny od borůvek odstraníme tak, když skvrnu namočíme do studené vody, vymačkáme a nasypeme na ni kyselinu citrónovou v prášku nebo ji pokapeme citrónovou šťávou.

Zmrzlina skvrnu lehce poťukejte hadříkem namočeným v benzínu nebo v bílém alkoholu, pak vyperte běžným způsobem.

Žloutek skvrnu potřete bílým alkoholem, přejeďte pracím mýdlem a vyperte v horké vodě.

Tráva namydlete pracím mýdlem a vyperte v minimálně 40°C horké vodě.

Červené víno na skvrnu nasypte kuchyňskou sůl a po 2-3 minutách vyperte.

Ovoce skvrnu potřete podmáslím a vyperte v co nejvíce horké vodě s tekutým pracím prostředkem.

Skvrny od bílého vína odstraníme, když pod ně podložíme misku s vřelou vodou. Až voda vychladne, ihned látku vypereme.

Skvrny od červeného vína odstraníme, když namočíme látku do studeného mléka a pomalu zahříváme. Až se začne mléko vařit skvrna je pryč a látku ihned vypereme