Mleté maso

 

Mleté maso, připravujeme nejčastěji ze syrového čerstvého výsekového masa, mleté maso je směs hovězího, vepřového, telecího (někdy i uzené maso). První jí dodá chuť i sílu, druhé šťavnatost a vláčnost. A telecím se to pak všechno pěkně slepí. Jen ho nesmí být ve směsi víc než hovězího, jinak bude sekaná tuhá. Můžeme ale použít i drůbež, zvěřinu nebo ryby. Pokud koupíme maso již namleté, raději ho ihned zpracujeme, neboť je choulostivé na uskladnění a může se nám rychle zkazit. Uložení do mrazáku není příliš vhodné, neboť po rozmrazení maso pustí vodu a ztrácí na kvalitě.

 

Znáte všechny druhy mletých mas?

 

Směs dvou mas:  je nejoblíbenějším druhem mletého. Vyrábí se z poloviny vepřového a z poloviny hovězího masa. Smí obsahovat maximálně 30 % tuku. Toto mleté maso je ideální na karbanátky.  
Směs na tatarský biftek: je hovězí maso, které smí obsahovat maximálně 6 % tuku a je nejlibovější ze všech  mletých mas. Chutná výborně zasyrova na celozrnném chlebu, smíchané s cibulí, kapary, vaječným žloutkem a kořením. 

Hovězí: tento druh mletého masa se připravuje pouze z masa, které bylo zbaveno šlach a nesmí obsahovat více než 20 % tuku. Představuje libovou variantu ke směsi mletého masa a je vhodné na přípravu karbanátků, na pečení a do omáček.

Vepřové: mleté maso z vepřového se připravuje z masa zbaveného tuku. Smí obsahovat maximálně 35 % tuku. Vepřové mleté maso je šťavnaté, kořeněné a hodí se zejména na pečení.

Mleté skopové: toto mleté maso u nás nemá velkou tradici, na požádání vám jej však v některých obchodech rádi připraví. Mleté skopové maso se používá k přípravě musak a jiných balkánských jídel.

Mett: tento druh je vyráběn z vepřového masa, které je však hruběji namleté a prodává se většinou již okořeněné. Chutná nejlépe zasyrova ochucené cibulí.

 

A ještě osvědčené rady:

* Maso, které se mele doma, má být čerstvé, nepříliš tučné a dobře vychlazené.

* Po umletí by mělo až do doby zpracování zůstat v chladničce.

* Nejkypřejší se stane mleté maso po důkladném prošlehání -nejlépe se všemi ingrediencemi.

* V české kuchyni se přidává do sekané také slanina.

* Rady do kuchyně: připravujete-li z mletého masa karbanátky nebo sekanou, nezapomeňte do směsi přidat kávovou lžičku  Solamylu. Sekaná ani karbanátky při pečení a smažení nepopraskají.

* Pokud nemáte rádi opečenou strouhanku na karbanátku z mletého masa, obalte masové bochánky jen v hladké mouce a osmažte. Jsou daleko jemnější.