Vejce


* Vejce se dají připravit v různé úpravě, jež značně ovlivní jejich stravitelnost. Lze je proto použít v dietním stravování, ale mohou být z dietologického hlediska i naprosto nevhodná. Nejméně stravitelná jsou vejce vařená natvrdo či smažená na tuku.

* Vejce má skvěle vyvážený obsah nutričně cenných látek. Kromě céčka v něm jsou zastoupeny všechny ostatní vitamíny, významnost pak řady B, ale i minerály (hlavně železo, fosfor a draslík) a stopové prvky (selén). Jejich množství lze ovlivnit složením krmiva, například se tak zvyšuje koncentrace vitamínu E či jódu. Jedno vejce pokryje i patnáct procent denní potřeby bílkovin. Navíc lidské tělo dokáže využít výživné látky v něm obsažené až z pětadevadesáti procent.

* Jakou má vejce trvanlivost?

Doba minimální trvanlivosti činí 28 dní od data snášky. Během prvních devíti dnů jsou vejce vhodná k přípravě na měkko, pro výrobu majonézy a ušlehání sněhu. Od tohoto data bývá lepší využít je hlavně k vaření, do těsta nebo na omelety.

* Jak správně vejce vybírat?

V obalu mají být špičkou dolů, čistá, ale nemytá. Voda by narušila povlak, jenž chrání vejce před průnikem vnějších vlivů (pachů i mikroorganismů). Nesmí být vystavena prudkým změnám teploty, jinak se orosí a hrozí zaplísnění. Vejce se ukládají v chladu (nemrazí se), nejlépe při 5-8 °C.

*Jak se třídí: XL (velmi velká), L (velká), M (střední), S (malá)