Drůbeží maso

 

Slovem drůbež označujeme všechny druhy domácích ptáků.

 

K dušení: používáme očištěná kuřata, mladé slepice a kuchyňsky upravené části (stehna, prsa )hus a kachen.V předběžné přípravě drůbež upravujeme (kuřata a slepice ) omytím a rozdělením (nasekáním) na porce ( čtvrtky nebo menší porce).Tučné druhy drůbeže dusíme bez přísady tuku. Méně tučnou drůbež dusíme s přísadou tuku a protýkáme slaninou.

Pečení drůbeže: kuchyňsky upravenou drůbež, kterou omyjeme, osušíme a před pečením upravujeme. Pečením drůbeže můžeme připravit např.husu, krocana, kuře.

Smažení drůbeže: na smažení používáme menší kuřata, mladé holuby nebo vykostěné části drůbeže (prsa ,stehna).

 

Kuře: kuřecí maso je oblíbené u všech věkových kategorií. Po nutriční stránce má kuřecí maso proti masu hovězímu či vepřovému několik předností. Významnou roli tedy sehrává způsob kuchyňské úpravy. Protože kuřecí maso je jemné, při jeho zpracování bychom měli postupovat opatrně.

Slepice: v kuchyni preferuje hlavně kuře, ale ani dospělá slepice by se neměla z moderního racionálního jídelníčku vytratit. Jedinou nevýhodou slepice je její značná tučnost. Ale také v tomto případě si lze pomoci. Více než polovina tuku se totiž skrývá v slepičí kůži. Takže ji stačí před tepelnou úpravou prostě stáhnout.

Krůta: o krůtě se tvrdí, že má devět druhů mas. Vhodně upravené si ho mohou dovolit i pacienti s velmi přísnými dietami. Možná nevíte, že krůtí maso patří mezi přirozené uspávací prostředky.